Молочну ферму, де замість доярів працюють роботи, ввела в експлуатацію компанія Villa Milk.

Подібного обладнання на сьогоднішній день немає не те, що в Україні, а й на пострадянському просторі. Тваринний комплекс розрахований на 144 голів ВРХ. Усі дані про тварин у комп’ютерній системі, якою керує робот зі штучним інтелектом. Завдяки чіпу-сережці на вусі корови, він ідентифікує кожну тварину і фіксує величезну кількість даних про неї. Якщо корова зайшла у станцію добровільного доїння не у свій час, робот її виганяє. А коли вчасно, – то виконує всі процедури: миє, доїть і дезінфікує. У той час тварина спокійно стоїть і їсть поживний корм. Після завершення процедури – робот її випускає. Про прив’язь на роботизованій фермі навіть мова не йде. Вода і їжа – цілодобово, як акомпанемент – класична музика.

Як стало і як було

“Коли ми прийшли господарювати у Каташин, то пообіцяли людям, що закривати ферму не будемо, хоча це й було досить складно, бо твариництво давно нерентабельна галузь, але закриття означало залишити місцевих жителів без роботи. А так вчинити не можна було, – розповідає співвласник підприємтва Павло Каленич. – Тому спершу ми почали піднімати показники врожайності господарства. Тобто розвивати агробізнес. А завдяки цьому інвестували у тваринництво”.

Корівки, як на курорті

Тваринний комплекс обладнаний роботизованою системою швецької компанії «ДеЛаваль» VMS V300 . На сьогоднішній день  воно не має аналогів ані в Україні, ані на пострадянському просторі, запевняє співзасновник компанії «Villa Milk», директор АФ «Україна – О» Михайло Федчишен. Усі виробничі процеси повністю автоматизовані, керувати ними можна як безпосередньо на місці, так і віддалено. Робот-дояр обладнаний контрольною функцією InControl, яка фіксує величезну кількість даних за кожне доїння і від кожної корови. Обробляє їх, аналізує і передає у вигляді простих візуальних звітів. Таке сучасне обладнання дозволяє мінімізувати людський фактор і отримати безконтакне молоко найвищої якості.

Точна фіксація

“Головна задача на сьогодні – виробити у корів інстинкт самостійно йти на доїння до робота. Адже тварини не прив’язані і можуть вільно пересуватися по комплексу – пити воду, їсти, або користуватися спеціальними масажерами, – розповідає Михайло Федчишен. – На комплексі працює два роботи. Кожен «дояр» знає, коли яка корова має доїтися. Для цього до вуха кожної тварини прикріплений чіп. Він дозволяє зчитувати і бачити всю інформацію про корову”.

Робот-дояр

З використанням сучасної системи доїння надої від кожної корови збільшилися на півтора-два літри. На сьогодні продуктивність складає в середньому 30 літрів на добу. Тобто загальна потужність цього комплексу – понад 4 тонни молока. У майбутньому плануємо вийти на 360 голів дійного стада. Адже маємо ще два напівзруйнований приміщення, які у перспективі плануємо відремонтувати і перетворити на сучасні автоматизовані ферми».

Оператор за роботою

Екологічно чисте молоко, яке надоїв робот, надходить в спеціальні резервуари. Охолоджується до необхідної температури. Це дозволяє ще довше зберігати корисні властивості продукту. Та на цьому процес не зупиняється. Далі молоко прямує на молокопереробний завод, де виробляється натуральна молочна продукція під брендом Villa Milk.

За матеріалами «День».