Якщо у кефірі не виявлено кефірних грибків, то це не кефір

Користь кефіру полягає в його властивостях. Однак не всі знають, що такі властивості цей кисломолочний напій має завдяки молочнокислим бактеріям з використанням кефірних грибків. Якщо в кефірі не виявлено кефірних грибків, то такий продукт не вважається кефіром. Відтак, коли на сільськогосподарського ярмарку у Вінниці, споживачі запитували нас, чи у нашому кефірі корисні грибки. Ми відповідали: «звісно є!». І це промарковано на етикетку продукту. На ній вказано, що у кефірі Villa Milk використовується закваска чистих культур молочнокислих бактерій з використанням кефірних грибків.

кефірні грибки2

«Кефір – один із найбільш цінних і необхідних молочних продуктів. В Україні вимоги до кефіру встановлено в національному стандарті ДСТУ 4417:2005 «Кефір. Технічні умови», – відзначає технолог компанії Villa Milk Оксана Романова. – Відповідно до стандарту, кефір – це кисломолочний продукт, що виробляється шляхом сквашування молока кефірною закваскою на кефірних грибках. Відтак кількість життєздатних молочних бактерій у кефірі Villa Milk наступна: 1 см3 продукту має містити не менше ніж 1х107. Кількість їх контролюють лабораторними мікробіологічними методами на етапі виробництва».

Власне, саме кефірні грибки містять у собі більше ніж 20 корисних мікроорганізмів. Вони сприятливо впливають на наш шлунково-кишковий тракт. Науково доведено, що кефір може нормалізувати не тільки мікрофлору шлунку та кишківника. Але й впливати на нервову систему, обмін речовин та значно знижувати рівень ризику онкологічних захворювань. Крім цього, він зміцнює імунітет, знижує алергічні реакції та сприяє виведенню з організму токсичних речовин. Але «живим» і корисним може бути тільки той кефір, який виготовлений з натуральних заквасок.

Бажаємо Вам корисного та смачного споживання кефіру разом із Villa Milk! Детальніше про наш кефір: https://villamilk.com/product-category/kefir/